Кошик
6 відгуків
Дизайн-Принт Україна "Наш успіх – це сміливість робити неможливе!"

Шовкотрафаретний друк: історія та сучасність промислової технології

Шовкотрафаретний друк: історія та сучасність промислової технології

Одним зі способів нанесення зображення та текстів на різноманітні вироби, від предметів гардеробу до всіляких видів поліграфічної продукції є шовкографія, або шовкотрафаретний друк.

Такий процес використовується й нашою друкарнею – дана технологія дозволяє кoмпанії DP Ukraine виготовляти преміальну упаковку, настільні ігри, фірмові блокноти, календарі та багато інших актуальних та ефективних для популяризації брендів, просування бізнесу товарів.

У цій статті ми розкажемо про виникнення й розвиток даної технології, а також познайомимо читачів з особливостями й перевагами відповідного типу друку на сучасному етапі.

Хто та коли винайшов шовкографію?

Фахівці вважають, що трафаретний друк (назва його походить від італійського слова traforetto, яке означає «продірявлений») є найдавнішим. Знахідки археологів свідчать, що такий процес використовувався ще в прадавні часи.

Відомо, що цією технологією користувалися в країнах древнього Сходу: японці та китайці за допомогою трафарету ще близько 40 століть тому наносили зображення на тканини. Згодом даний спосіб практикувався в архітектурному будівництві – ним оздоблювати стелі та стіни споруд.

Тодішня трафаретна техніка була примітивною. А як метод, що має більше спільного з нинішнім процесом шовкографії, відповідний тип друку з’явився порівняно недавно.

Трапилося це у Франції, в 60-х роках ХІХ століття. Саме тоді для трафаретної форми вперше була використана шовкова сітчаста тканина. Такий аксесуар і дав технології назву шовкографії.

Для пробільних елементів, через які фарбувальна речовина не повинна була проходити, застосовували покриття сітки з шовкових ниток особливим лаком, а для нанесення елементів друкованих використовували спеціальний ракель, що продавлював фарбу.

Трохи пізніше, в 1875 році Томасом Едісоном була запропонована технологія друку зображень із використанням вирізаного трафарету та ручного валику для продавлювання фарби.

Зараз уже давно із шовку сіток для шовкотрафаретного друку не використовують – їх замінили аналоги з синтетичних матеріалів та металу. Проте милозвучна назва цього технологічного процесу не змінилася, а залишилась колишньою.

Особливості шовкотрафаретного друку в наш час

Сучасна методика такого друку унікальна – вона дозволяє якісно переносити однотонні та кольорові зображення на різноманітну, в тому числі поліграфічну, картонно-паперову продукцію.

Процес забезпечується високотехнологічним обладнанням – друкарським верстатом для шовкографії. Конструкції самої машини для реалізації технології недостатньо – окрім неї, необхідна ще трафаретна форма. Такий елемент виготовляють індивідуально під кожен взірець виробу.

Цей трафарет забезпечує відтворення графічних зображень, відповідних проекту, на поверхні базового матеріалу (у поліграфії ним слугує картон або папір). 

Для друкування відповідної специфіки використовуються особливі фарби, рідкі та стійкі. Шовкографія застосовується для перенесення тексту, малюнків, орнаментів, фірмових символів – загалом, будь-яких друкованих елементів.

Шовкотрафаретний друк може бути як монохромним, так й багатоколірним, вирізнятися плоскою або фактурною (рельєфною) поверхнею.

Базові плюси технології

У стабільно високої популярності шовкографії є багато причин, які можна назвати її очевидними перевагами:

  • рекордно висока стійкість нанесених зображень – ця властивість пояснюється здатністю фарб проникати вглиб матеріалу, надійно закріплюючись на ньому;
  • насиченість кольорів та відтінків – у порівнянні з офсетним друком, барви виглядають більш виразно, соковито та яскраво;
  • універсальність – шовкотрафаретний друк підходить для обробки всіх видів паперу та картону, не залежно від їх характеристик (щільності, білизни, товщини), а ще його використовують для оздоблення тканин та пластику;
  • широкі можливості для використання витратних матеріалів – технологія передбачає використання високосортних фарб та лаків різного типу;
  • методом шовкографії створюють покриття  багатошарові, отримують унікальні тактильні та візуальні ефекти (наразі в тренді металізація, глітер та використання трафаретних люмінофарб, здатних світитися в темряві);
  • шовкотрафаретні верстатні машини останнього покоління, що працюють в наших цехах, здатні виконувати друк на аркушах великих форматів і наносити фарби і лаки на кілька виробів одночасно.

Є у відповідної технології й деякі недоліки – це складне й тривале виготовлення форми друку, що обходиться дорожче офсетної альтернативи.

Замовити поліграфічні вироби преміальної якості, виконані з використанням шовкотрафаретного друку, варто в DP Ukraine. Наші пріоритети – розробки ексклюзивних дизайнерських проектів, багаторічний досвід, швидкість виконання замовлень та демократична цінова політика. Звертайтеся будь-яким зручним для вас способом – ми будемо раді вам допомогти!

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner