Офсетний друк: сутність, особливості, плюси та мінуси технології
На сьогоднішній день найбільш поширеним методом поліграфічного виробництва є офсет. За даними аналітиків, саме такий спосіб друку наразі застосовується для оформлення левової частки картонно-паперових виробів різноманітних конструкцій та форматів.
У цій статті ми розкажемо про специфіку офсетної технології, торкнемося її історії та розвитку в нинішній час. Ми пояснимо принципи такого друкування, ознайомимо читачів із конструкцією сучасного верстата для відповідного друку, а також надамо інформацію про різновиди, ключові переваги й недоліки відповідного технологічного процесу.
Офсет: короткий історичний екскурс
Слово «офсет» з англійської мови перекладається як зрушення або розгалуження.
Процес офсетного друкування передбачає застосування особливої пластини. Ця спеціальна деталь переносить фарбник на носій у вигляді металевого полотна чи гумової форми. Такі елементи, в свою чергу, роблять на поліграфічному матеріалі (найчастіше це картон або папір) друковані відтиски.
Винахідником технології офсетного друкування вважається Алоіз Зенельфельдер. Будучи талановитим актором та письменником, ця видатна людина захоплювалась ще й типографською справою. Наприкінці ХVIII століття, в 1796 році цей німецький розробник уперше запропонував методику непрямого друку. У якості форм він використовував пластини з каменю.
Кілька років потому на зміну кам’яним формам прийшли металеві листові аналоги, а згодом їх замінила більш досконала площина з гуми. Таке рішення, що стало результатом спільної праці науковців Сполучених Штатів та Німеччини, було запатентоване. Світ здивувала висока чіткість та контрастність друку, отримуваного відповідним способом.
Спершу офсетний друк здійснювався на ротаційних верстатних машинах. З роками ця технологія ставала дедалі більш досконалою, зазнаючи модернізацій.
Машини офсетного друку в епоху сьогодення
Сучасне виробництво поліграфічної продукції базується на використанні офсетних верстатів плоского друку. Їх конструкція є складною системою, що має ряд особливостей:
- розташування на одній площині друкованих та інтервальних елементів;
- наявність кількох валів та циліндрів у апараті друку (основний робочий циліндр служить для розміщення шаблону відтисків, а проміжний – забезпечує передачу відповідного друку на поверхню картонно-паперових матеріалів);
- певну ширину носія (у вузькоформатних машин цей показник складає близько 26 х 38 см, а у їх широкоформатної альтернативи, яка працює на потужних поліграфічних підприємствах, максимальна ширина носія сягає 168 см);
- використання різної кількості фарб для друку – найпростіші офсетні пристрої здатні наносити за один прохід лише одну фарбу, а верстати найбільш досконалі можуть друкувати одночасно до шести їх видів;
- обладнання для подачі паперу чи картону послідовного або каскадного типу – останній варіант оптимізований для високошвидкісного друку;
- пристрій для прийомки оброблених друком аркушів, що включає стапель, транспортер, комплекти щупів та вентилятори, які притискають аркуші.
Багато моделей офсетних верстатів останнього покоління обладнані також апаратом зволоження, що відповідає за рівномірність нанесення на поверхню друкованої форми тонкої плівки зволожуючого розчину.
Видова специфіка
Офсетний друк буває різних типів. Розрізняють дану поліграфічну технологію за трьома чинниками.
1. Тип друкарського обладнання. Воно буває листовим або рулонним. У першому випадку для друку малюнків й текстів використовуються окремі аркуші. Альтернатива передбачає нанесення відбитків на рулони паперу чи картону, які на аркуші розрізаються та фальцюються пізніше, вже після завершення друку. Рулонні пристрої, здатні ідеально точно відтворювати колір і дозволяють виготовляти великі тиражі продукції.
2. Вид друкованих виробів. Офсетна технологія буває вузькофоорматною, повноформатною та широкоформатною. Перший варіант – це виготовлення етикеток, візитівок, стікерів, магнітів та іншої продукції маленьких габаритів. Повноформатна технологія є доцільною для друку каталогів та упаковок, а широкоформатний офсет практикується для випуску календарів, плакатів, географічних карт та іншої поліграфії великого розміру.
3. Спосіб нанесення фарби. Традиційною є офсетна технологія зі зволоженням. У даному випадку використовується спеціальна рідка суміш – вона відштовхує барвник від ділянок із пробілами, утворюючи таким чином інтервали між знаками. Значно рідше зараз застосовується офсет сухий, під час якого використовують силікон – ця методика простіша, але для багатьох видів фарб вона не підходить.
При всіх зазначених відмінностях базовий принцип функціоналу офсетних верстатів єдиний – нюанси залежать від рівня складності їх обладнання, технічних характеристик та призначення.
Переваги та недоліки технології
Фахівці називають декілька важливих плюсів офсетного друку, які є запорукою його стабільно високої затребуваності й популярності:
- універсальність – офсет застосовується для виробництва практично всіх видів друкованої продукції, у тому числі виготовлення поліграфії стандартних форматів та індивідуальних параметрів;
- цінова доступність сервісу – особливо вигідним є замовлення великих тиражів (наші клієнти, що придбали в DP Ukraine значні партії виробів, переконалися в суттєвій фінансовій економії у таких випадках);
- високою продуктивністю й оперативністю роботи – сучасне офсетне обладнання дозволяє виготовляти тисячі примірників за короткий проміжок часу;
- широкі можливості для використання матеріалів (дані верстати здатні друкувати на папері й картоні будь-якого типу, щільності й товщини);
- бездоганна якість друкованих зображень – наші машини, що працюють за технологіями багатоколірного офсету, відтворюють ідеально чітко, контрастно і яскраво будь-які графічні малюнки, схеми та текст.
Офсетне друкування відкриває можливості для багатьох додаткових операцій, необхідних для сучасного поліграфічного виробництва на кшталт біговки, фальцювання, висічки, ламінування тощо.
Не зважаючи на низку переваг, в офсетного друку є й деякі мінуси.
Даючи об’єктивну оцінку відповідній технології, варто назвати наступні її недоліки:
- недоцільність виготовлення маленьких тиражів – партії до 500 примірників обходяться замовникам дорогувато;
- тривалість періоду підготовки – власне процедурі друку передує доволі трудомістка робота, під час якої виготовляються проміжні друкарські форми, виводяться проби кольору й виконуються тиражні відтиски;
- неможливість швидкого й безкоштовного коригування макетів – для цього потрібна зміна офсетної форми.
Висновок очевидний – переваг у офсетного друку більш, ніж недоліків.
Замовити будь-які друковані вироби, виконані на базі такої класичної технології, ми радимо в нашій компанії. Звертайтеся – ми розробляємо ексклюзивні проекти різних взірців поліграфії, від стікерів і блокнотів до настільних ігор та упаковок товарів, строго контролюємо якість продукції та надаємо відповідні послуги за привабливими, помірними цінами!
- Види поліграфічного оздоблення картонної упаковкиПро актуальні класичні й новітні технології оздоблення високоякісної картонної упаковки, на виготовленні якої уже багато років спеціалізується компанія DP Ukraine, ми розкажемо в цій статті.Види поліграфічного оздоблення картонної упаковки
- Види картонної упаковки за конструкцієюЦя стаття познайомить читачів із найбільш відомими видами упаковок із картону, які виробляються в цехах компанії «DP Ukraine» й користуються підвищеним попитом. Прочитавши текст, ви також дізнаєтесь про елементи, характерні для пакувальних коробок певної видової належності, та оптимальні можливості їх використанняВиди картонної упаковки за конструкцією